Nu regret nicio secundă alegerea mea, armata a devenit un mod de viață și a doua familie din care sunt mândră că fac parte.
- Acasă
- Articole blog
- Povești cu militari, militari cu povești
- Nu regret nicio secundă alegerea mea, armata a devenit un mod de viață și a doua familie din care sunt mândră că fac parte.
Sunt student sergent major Loredana-Cristina Ceampelea, în anul III la Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, la specializarea universitară Managementul Sistemelor de Comunicaţii Militare, specialitatea militară Comunicaţii și Informatică.
Am absolvit Colegiul Național „I. L. Caragiale” din Ploiești, profilul matematică-informatică bilingv engleză. Întotdeauna am fost atrasă de frumusețea unei uniforme militare și de respectul pe care aceasta o impune.
Nemaiavând rude în domeniul militar, decizia mea de a urma o Academie i-a surprins pe cei din familie, însă am fost susținută de aceștia necontenit.
Adaptarea la un nou mediu este grea, mai ales cel militar, însă am încercat să fiu mereu cea mai bună versiune a mea și să învăț atât din propriile greșeli, cât și din ale celorlalți.

În anul II, am participat la o mobilitate Emilyo, în Republica Macedonia de Nord “International High Educational and Defense Security Project” alături de alți studenți din academii militare atât din Europa, cât și din Statele Unite ale Americii. De asemenea, am fost Ofițer de Legătură pentru delegația Franței la Summitul Informal de la Sibiu din luna mai.

Consider că și implicarea în diversele voluntariate precum Jocurile Invictus pentru Copii sau Maratonul Internațional de la Sibiu m-au ajutat să mă integrez în viața sibiană, de care, cu siguranță, îmi va fi dor după terminarea Academiei.

Încă din anul I, am dorit ca în anul III să pot accede în Corpul Studenților Gradați, iar acum sunt înlocuitoare la comanda unui pluton de anul I, unde doresc să îi ajut pe colegii mai mici să se adapteze mai ușor și să transmit mai departe cunoștințele și experiența acumulată până acum.

Alegerea carierei militare a fost consecința firească a pasiunii pentru caligrafie, o pasiune ce presupune răbdare, ordine și mult exercițiu. Scrisul frumos este o artă. Sensurile unui text se înțeleg și prin felul în care acesta a fost scris, nu doar prin mesajul, în sine, transmis. În 2017, am obținut Mențiune la Concursul Național de Caligrafie, iar în 2018, am urcat pe podium, pe locul III la următoarea ediție a aceluiași concurs. În fiecare an există un alt juriu format din profesioniști ai domeniului atât din țară, cât și din străinătate, precum membri ai Școlii de Caligrafie de la Tallin sau de la Muzeul Caligrafiei din Moscova.
Nu regret nicio secundă alegerea mea, armata a devenit un mod de viață și a doua familie din care sunt mândră că fac parte!
Semper Una!
Am absolvit Colegiul Național „I. L. Caragiale” din Ploiești, profilul matematică-informatică bilingv engleză. Întotdeauna am fost atrasă de frumusețea unei uniforme militare și de respectul pe care aceasta o impune.
Nemaiavând rude în domeniul militar, decizia mea de a urma o Academie i-a surprins pe cei din familie, însă am fost susținută de aceștia necontenit.
Adaptarea la un nou mediu este grea, mai ales cel militar, însă am încercat să fiu mereu cea mai bună versiune a mea și să învăț atât din propriile greșeli, cât și din ale celorlalți.
În anul II, am participat la o mobilitate Emilyo, în Republica Macedonia de Nord “International High Educational and Defense Security Project” alături de alți studenți din academii militare atât din Europa, cât și din Statele Unite ale Americii. De asemenea, am fost Ofițer de Legătură pentru delegația Franței la Summitul Informal de la Sibiu din luna mai.
Consider că și implicarea în diversele voluntariate precum Jocurile Invictus pentru Copii sau Maratonul Internațional de la Sibiu m-au ajutat să mă integrez în viața sibiană, de care, cu siguranță, îmi va fi dor după terminarea Academiei.
Încă din anul I, am dorit ca în anul III să pot accede în Corpul Studenților Gradați, iar acum sunt înlocuitoare la comanda unui pluton de anul I, unde doresc să îi ajut pe colegii mai mici să se adapteze mai ușor și să transmit mai departe cunoștințele și experiența acumulată până acum.
Alegerea carierei militare a fost consecința firească a pasiunii pentru caligrafie, o pasiune ce presupune răbdare, ordine și mult exercițiu. Scrisul frumos este o artă. Sensurile unui text se înțeleg și prin felul în care acesta a fost scris, nu doar prin mesajul, în sine, transmis. În 2017, am obținut Mențiune la Concursul Național de Caligrafie, iar în 2018, am urcat pe podium, pe locul III la următoarea ediție a aceluiași concurs. În fiecare an există un alt juriu format din profesioniști ai domeniului atât din țară, cât și din străinătate, precum membri ai Școlii de Caligrafie de la Tallin sau de la Muzeul Caligrafiei din Moscova.
Nu regret nicio secundă alegerea mea, armata a devenit un mod de viață și a doua familie din care sunt mândră că fac parte!
Semper Una!