„Șoimii Carpaților”, 25 de ani de istorie și excelență
- Acasă
- Articole blog
- Actualitate
- „Șoimii Carpaților”, 25 de ani de istorie și excelență
Infanteriștii bistrițeni au îmbrăcat straie de sărbătoare, aniversând 25 de ani de activitate a Batalionului 812 Infanterie ”Bistrița”.
Ceremonia militară organizată cu această ocazie a avut loc la sediul unității, în prezența reprezentanților eșaloanelor superioare, veteranilor de război, cadrelor militare active, în rezervă sau retragere, reprezentanților administrației publice județene și locale, reprezentanţilor instituţiilor din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională, familiilor militarilor, precum și a reprezentanților mass-mediei locale.
Manifestările au debutat cu o emoţionantă întâlnire între generaţii, la care au participat Șoimi de ieri și de azi ai batalionului.
La ceas aniversar, camarazilor cu rezultate deosebite li s-au conferit Embleme de Merit acordate de Şeful Statului Major al Forţelor Terestre și totodată au fost acordate certificate de apreciere în semn de respect pentru contribuția semnificativă adusă la prestigiul și renumele batalionului de-a lungul celor 25 de ani de existență.
Sărbătoarea s-a încheiat cu defilarea efectivelor unității, pe acordurile Muzicii Militare a garnizoanei Bistrița, în aplauzele invitaților prezenți la ceremonie.

***
Participarea la 11 misiuni internaționale și peste 30 exerciții naționale și internaționale, reprezintă o validare a pregătirii și profesionalismului militarilor unității, precum și a locului de cinste pe care Batalionul 812 Infanterie „Bistriţa” îl ocupă în galeria unităților de elită din Armata României.
De-a lungul celor 25 de ani de activitate, participarea Șoimilor la misiunile din Afganistan și Angola a fost marcată de sacrificiul suprem al celor trei militari căzuți la datorie: căpitan Ţifrea Cătălin, sublocotenent (p.m.) Filip Cristian Petru, sublocotenent (p.m.) Sfecheş Marius Florin.
Pentru rezultatele meritorii obţinute de-a lungul celor 25 de ani de activitate Drapelul de luptă al Batalionului 812 Infanterie „Bistriţa” a fost decorat cu: Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de Cavaler cu însemn de război, „Emblema de Onoare a Forţelor Terestre”, Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de „Ofiţer” cu însemn de război, pentru militari, „Emblema de Onoare a Statului Major General”, Emblema de Onoare a Armatei României cu însemn de război și Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de „Comandor” cu însemn de război, pentru militari.
Batalionul 812 Infanterie „Bistriţa” a fost înfiinţat la 1 martie 1995 în baza Ordinului Ministrului Apărării Naţionale din 26.01.1995 în localitatea Dej. Începând cu 1 august 1995 a fost dislocat în localitatea Bistriţa în baza Ordinului Statului Major General din 16 mai 1995.
La mulți ani Batalionului 812 Infanterie ”Bistrița”!
Foto: Emil Moritz, Cornel Mituț, Andreea Mureșan, Florin Anghelina

Ceremonia militară organizată cu această ocazie a avut loc la sediul unității, în prezența reprezentanților eșaloanelor superioare, veteranilor de război, cadrelor militare active, în rezervă sau retragere, reprezentanților administrației publice județene și locale, reprezentanţilor instituţiilor din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională, familiilor militarilor, precum și a reprezentanților mass-mediei locale.
Manifestările au debutat cu o emoţionantă întâlnire între generaţii, la care au participat Șoimi de ieri și de azi ai batalionului.
La ceas aniversar, camarazilor cu rezultate deosebite li s-au conferit Embleme de Merit acordate de Şeful Statului Major al Forţelor Terestre și totodată au fost acordate certificate de apreciere în semn de respect pentru contribuția semnificativă adusă la prestigiul și renumele batalionului de-a lungul celor 25 de ani de existență.
Sărbătoarea s-a încheiat cu defilarea efectivelor unității, pe acordurile Muzicii Militare a garnizoanei Bistrița, în aplauzele invitaților prezenți la ceremonie.

***
Participarea la 11 misiuni internaționale și peste 30 exerciții naționale și internaționale, reprezintă o validare a pregătirii și profesionalismului militarilor unității, precum și a locului de cinste pe care Batalionul 812 Infanterie „Bistriţa” îl ocupă în galeria unităților de elită din Armata României.
De-a lungul celor 25 de ani de activitate, participarea Șoimilor la misiunile din Afganistan și Angola a fost marcată de sacrificiul suprem al celor trei militari căzuți la datorie: căpitan Ţifrea Cătălin, sublocotenent (p.m.) Filip Cristian Petru, sublocotenent (p.m.) Sfecheş Marius Florin.
Pentru rezultatele meritorii obţinute de-a lungul celor 25 de ani de activitate Drapelul de luptă al Batalionului 812 Infanterie „Bistriţa” a fost decorat cu: Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de Cavaler cu însemn de război, „Emblema de Onoare a Forţelor Terestre”, Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de „Ofiţer” cu însemn de război, pentru militari, „Emblema de Onoare a Statului Major General”, Emblema de Onoare a Armatei României cu însemn de război și Ordinul Naţional „Pentru Merit” în grad de „Comandor” cu însemn de război, pentru militari.
Batalionul 812 Infanterie „Bistriţa” a fost înfiinţat la 1 martie 1995 în baza Ordinului Ministrului Apărării Naţionale din 26.01.1995 în localitatea Dej. Începând cu 1 august 1995 a fost dislocat în localitatea Bistriţa în baza Ordinului Statului Major General din 16 mai 1995.
La mulți ani Batalionului 812 Infanterie ”Bistrița”!
Foto: Emil Moritz, Cornel Mituț, Andreea Mureșan, Florin Anghelina
