Dragonii Transilvani, la a 25-a aniversare

Andreea Mureșan · 02.03.2020
Infanteriștii dejeni și-au onorat tradițiile, sărbătorind Ziua Batalionului 811 Infanterie ”Dej” printr-o ceremonie militară, care a avut loc la sediul unității.
 
Manifestările dedicate aniversării a 25 de ani de existență s-au desfășurat în prezența reprezentanților eșaloanelor superioare, veteranilor de război, cadrelor militare active, în rezervă sau retragere, reprezentanților administrației publice județene și locale, reprezentanţilor instituţiilor din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională, familiilor militarilor, precum și a reprezentanților mass-mediei locale.
 
Activitatea a debutat cu întâlnirea între generaţii, la care au participat Dragonii de ieri și de azi ai batalionului.
 
După acordarea onorului militar șefului de stat major al Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, colonel dr. Petru Pah şi intonarea Imnului Naţional, s-a dat citire Ordinului ministrului apărării naţionale și mesajului șefului Statului Major al Forțelor Terestre cu ocazia aniversării a 25 de ani de la înființare.
 
 „Această zi aniversară reprezintă pentru noi un moment de mândrie, încredere, responsabilitate dar și profundă emoție.
Acum, când gândurile noastre se îndreaptă către viitor, avem convingerea că marea familie a Batalionului 811 Infanterie va face mereu cinste Armatei României, iar împreună vom îndeplini cu succes toate misiunile încredințate..." - comandantul Batalionului 811 Infanterie "Dej", locotenent-colonel Adrian Burlacu.
 
Cu această ocazie, 30 de militari cu rezultate deosebite au primit distincții și recompense în semn de apreciere pentru profesionalismul și activitatea desfășurată în cadrul unității.
 

Sărbătoarea s-a încheiat cu defilarea efectivelor batalionului, în aplauzele invitaților prezenți la ceremonie.

***
Batalionul 811 Infanterie „Dej” a fost înființat la 1 martie 1995, în garnizoana al cărei nume îl poartă. Este o unitate tactică luptătoare, subordonată Brigăzii 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”, iar în martie 1997 a fost nominalizată ca şi componentă a Forţei de Reacţie Rapidă, funcționând ca o structură similară unităţilor de acest tip din forţele armate ale ţărilor membre NATO.
 
În anul 2005 structura a fost certificată ca forţă la dispoziţia NATO, fiind prima unitate de acest gen din Armata României.
 
Datorită rezultatelor foarte bune obținute în cadrul activităţilor desfăşurate şi profesionalismului dovedit de militari, Batalionul 811 Infanterie „Dej” a fost nominalizat să participe cu efective şi tehnică la peste 30 de exerciţii şi aplicaţii naţionale şi internaţionale, precum și la 5 misiuni în teatrele de operații.
 
Ca o recunoaştere a meritelor aduse Armatei României şi ţării, militarii Batalionului 811 Infanterie „Dej” au fost recompensaţi cu numeroase decoraţii şi distincţii, iar Drapelul de Luptă al unităţii a fost decorat, astfel:
- la data de 12.12.2006, Drapelul de Luptă al unităţii a fost decorat de către preşedintele României cu „Ordinul Naţional Pentru Merit” în grad de cavaler, cu însemne de război;
- la data de 23.04.2007, Drapelul de Luptă al unităţii a primit „Emblema de Onoare a Statului Major al Forţelor Terestre”;
- la data de 22.02.2011, Drapelul de Luptă al unităţii a fost decorat de către preşedintele României cu „Ordinul Naţional Pentru Merit” în grad de ofiţer, cu însemne de război;
- la data de 23.04.2014, Drapelul de Luptă al unităţii a fost decorat de către preşedintele României cu „Emblema de Onoare a S.M.G”;
- la data de 18.07.2014, Drapelul de Luptă al unităţii a primit „Emblema de Onoare a Armatei României”.
 
La mulți ani Dragonilor Transilvani!
Foto: Flaviu Brehar
login